Themes - Twenty Twenty-Four - en to pl translation catalogue (161 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
pl: Dwadzieścia Dwadzieścia-Cztery został zaprojektowany tak, aby był elastyczny, wszechstronny i odpowiedni dla każdej witryny internetowej. Jego kolekcja szablonów i wzorców dostosowana jest do różnych potrzeb, takich jak wizytówka firmy, blogowanie i pisanie lub prezentacja pracy. Mnóstwo możliwości otwiera się dzięki zaledwie kilku zmianom w kolorystyce i typografii. Dwadzieścia Dwadzieścia-Cztery zawiera warianty stylów i pełne projekty stron, aby przyspieszyć proces tworzenia witryny, jest w pełni kompatybilny z edytorem witryn i wykorzystuje nowe narzędzia do projektowania wprowadzone w WordPress 6.4.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty-Four
pl: Dwadzieścia Dwadzieścia-Cztery

en: Privacy Policy
pl: Polityka prywatności

en: Careers
pl: Kariera

en: History
pl: Historia

en: Team
pl: Zespół

en: Terms and Conditions
pl: Regulamin

en: Contact Us
pl: Skontaktuj się z nami

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
pl: Lista wpisów bez obrazków, 1 kolumna

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
pl: Jestem <em>Leia Acosta</em>, pasjonatka fotografii, która znajduje inspirację w uchwyceniu ulotnego piękna życia.

en: A collection of full page layouts.
pl: Kolekcja układów pełnych stron.

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
pl: Strony

note: Author URI of the theme Translators: WordPress link.
en: https://wordpress.org
pl: https://pl.wordpress.org

[ctx: Template part name]
en: Footer
pl: Stopka

[ctx: Template part name]
en: Header
pl: Nagłówek

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
pl: Meta dane wpisu

[ctx: Color name]
en: Contrast
pl: Kontrast

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pl: Bardzo duży

[ctx: Font size name]
en: Medium
pl: Średni

[ctx: Color name]
en: Base
pl: Bazowy

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
pl: Pojedynczy z paskiem bocznym

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
pl: Strona z szerokim obrazem

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
pl: Strona z paskiem bocznym

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
pl: Panel boczny

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
pl: Pionowa twarda cyna do białej

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
pl: Pionowa twarda mięta do białego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
pl: Pionowa twarda szałwia do białej

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
pl: Pionowa twarda rdza do białego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
pl: Pionowy twardy piaskowiec do białego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
pl: Pionowy twardy beżowy do białego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
pl: Pionowa miękka cyna do białej

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
pl: Pionowo od delikatnej mięty do bieli

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
pl: Pionowy, miękki szałwiowy do białego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
pl: Pionowa miękka rdza do bieli

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
pl: Akcent / Cztery

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
pl: Akcent / Trzy

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
pl: Akcent / Dwa

[ctx: Color name]
en: Accent
pl: Akcent

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
pl: Pionowa twarda cyna do ciemnoszarej

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
pl: Pionowy twardy stalowy do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
pl: Pionowy twardy oliwkowy do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
pl: Pionowy twardy cynamon do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
pl: Pionowy twardy orzech do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
pl: Pionowy twardy beżowy do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
pl: Pionowa miękka cyna do ciemnoszarej

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
pl: Pionowy miękki stalowy do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
pl: Pionowy, miękki oliwkowy do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
pl: Pionowy miękki cynamon do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
pl: Pionowy miękki orzech do ciemnoszarego

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
pl: Pionowa twarda szałwia do białej

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
pl: Pionowy atrament do oceanu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
pl: Pionowy ocean do łupków

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
pl: Pionowy tusz do lodu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
pl: Pionowy ocean do lodu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
pl: Pionowy łupek do lodu

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
pl: Pionowy lazur do lodu

[ctx: Style variation name]
en: Ice
pl: Lód

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
pl: Bardzo Bardzo Duży

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
pl: Przeciwieństwo / Trzy

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
pl: Kontrast / Dwa

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
pl: Skamielina

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
pl: Strona bez tytułu

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
pl: Kontrast / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
pl: Kontrast / 3

en: Social
pl: Media społecznościowe

en: Popular Categories
pl: Popularne kategorie

en: Contact
pl: Kontakt

en: Pill
pl: Pigułka

en: Useful Links
pl: Przydatne linki

en: Social Media
pl: Media społecznościowe

en: Follow
pl: Obserwuj

en: Privacy
pl: Prywatność

en: Posts
pl: Wpisy

en: Comments
pl: Komentarze

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
pl: 12 zł

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
pl: Jak to działa

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
pl: Pobierz aplikację

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
pl: Cennik

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
pl: Nasze usługi

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
pl: Tabela cen

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
pl: Subskrybuj

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
pl: Subskrybuj

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
pl: O nas

en: Arrow icon
pl: Ikonka strzałki

en: Checkmark
pl: Znacznik wyboru

en: With arrow
pl: Ze strzałką

en: With asterisk
pl: Z gwiazdką

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
pl: Zaangażowanie w innowacyjność i zrównoważony rozwój

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
pl: Études to pionierska firma, która płynnie łączy kreatywność i funkcjonalność, aby na nowo zdefiniować doskonałość architektoniczną.

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
pl: O nas

en: Building exterior in Toronto, Canada
pl: Zewnętrzna część budynku w Toronto, Kanadzie

[ctx: Pattern title]
en: Project description
pl: Opis projektu

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
pl: Galeria sztuki — przegląd

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
pl: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, Stany Zjednoczone

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
pl: Wezwanie do działania z obrazkiem po prawej stronie

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
pl: Białe abstrakcyjne dzieło geometryczne z Drezna, Niemiec

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
pl: Doświadcz świata architektury.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
pl: Zaprezentuj swoje projekty.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
pl: Współpracuj z innymi architektami.

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
pl: Ulepsz swoją podróż architektoniczną dzięki aplikacji Études Architect.

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
pl: 0 zł

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
pl: Bezpłatne

[ctx: Sample price for the third pricing level]
en: $28
pl: 28 zł

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
pl: Ekspert

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
pl: Koneser

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
pl: Oferujemy elastyczne opcje, które można dostosować do różnych potrzeb każdego projektu.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
pl: Dostęp do 20 ekskluzywnych <em>artykułów Études</em> miesięcznie.

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
pl: Subskrybuj

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
pl: Ekskluzywny dostęp do aplikacji <em>Études</em> na iOS i Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
pl: Tygodniowe wydanie drukowane.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
pl: Dostęp do 5 ekskluzywnych artykułów <em>artykułów Études</em> miesięcznie.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
pl: Ekskluzywny, nieograniczony dostęp do <em>artykułów Études</em>.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
pl: Ekskluzywny dostęp do aplikacji <em>Études</em> na iOS i Android

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
pl: Zarezerwuj swoje miejsce

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
pl: Nasze usługi

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
pl: Rampa wzdłuż zakrzywionej ściany w muzeum Kiasma, Helsinki, Finlandia

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
pl: Wyśrodkowane wezwanie do działania

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
pl: Dołącz do 900+ subskrybentów

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
pl: Zapisz się

note: Translators: Designed with WordPress
en: Designed with %1$s
pl: Stworzone z %1$s

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
pl: Stopka z wyśrodkowanym logo i nawigacją

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
pl: Bądź na bieżąco ze wszystkim, co musisz wiedzieć.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
pl: Stopka z kolofonem, 3 kolumny

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
pl: Stopka z kolofonem, 4 kolumny

en: Keep up, get in touch.
pl: Bądź na bieżąco, bądźmy w kontakcie.

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
pl: Usługi - wezwanie do działania z obrazkiem po lewej stronie

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
pl: Doświadcz połączenia wyobraźni i wiedzy specjalistycznej z Études — katalizatorem transformacji architektonicznych, które wzbogacają otaczający nas świat.

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
pl: Doświadcz połączenia wyobraźni i wiedzy specjalistycznej podczas konferencji Études Arch, w lutym 2025.

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
pl: Prowadzimy twój biznes przez projket

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
pl: Galeria przesunięta, 2 kolumny

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
pl: Galeria przesunięta, 3 kolumny

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
pl: Galeria przesunięta, 4 kolumny

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
pl: Galeria Sztuki Ontario, Toronto, Kanada

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
pl: Układ projektu

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
pl: Pusta klatka schodowa pod kątowym dachem w Darling Harbour, Sydney, Australia

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
pl: Strona nie została znaleziona

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
pl: Strona, której szukasz, nie istnieje lub została przeniesiona. Spróbuj wyszukać za pomocą poniższego formularza.

[ctx: Pattern title]
en: Comments
pl: Komentarze

[ctx: Pattern title]
en: No results
pl: Brak wyników

[ctx: search button text]
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: search form label]
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: Pattern title]
en: Search
pl: Wyszukiwanie

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
pl: Następny:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
pl: Poprzedni:

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
pl: Nawigacja wpisu

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
pl: w

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
pl: Nie znaleziono żadnych wpisów.

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
pl: Panel boczny

en: About the author
pl: O autorze

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
pl: Szukaj…

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
pl: Zapisz się

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
pl: Architekt

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
pl: Tekst tytułu i przycisk po lewej stronie, a obrazek po prawej

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
pl: Rewolucyjny projekt ma na celu ulepszenie infrastruktury galerii, poprawę jej dostępności i przestrzeni wystawowych, jednocześnie zachowując jej bogate dziedzictwo kulturowe.

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
pl: Obrazek na cały ekran

en: About
pl: O nas

[ctx: Font size name]
en: Large
pl: Duży

[ctx: Font size name]
en: Small
pl: Małe

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
pl: Lista wpisów, 1 kolumna

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
pl: https://pl.wordpress.org/themes/twentytwentyfour/
